👈 فروشگاه فایل 👉

طراحی میكروكنترلر AVR جهت اسكن

ارتباط با ما

... دانلود ...

طراحی میكروكنترلر AVR جهت اسكن

طراحی میكروكنترلر AVR جهت اسكن در 63 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

مشخصات فایل

تعداد صفحات

63

حجم

0/915 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

طراحی میكروكنترلر AVR  جهت اسكن

تاریخچه و مقدمه :

ریزپردازنده وسیله ای است كه می توان با دادن فرمان آن را به عملیات مختلف واداشت . یعنی یك كنترل كننده قابل برنامه ریزی است . همه ریزپردازنده ها سه عمل اساسی یكسانی را انجام می دهند : انتقال اطلاعات ، حساب و منطق ، تصمیم گیری ، اینها سه كار یكسان هستند كه به وسیله هر ریزپردازنده ، كامپیوتر كوچك یا كامپیوتر مركزی انجام می شود .

اولین ریزپردازنده تك تراشه ای ، ریزپردازنده Intel 4004 بود كه توانست دو عدد 4 بیتی دودویی را جمع كند و عملیات متعدد دیگری را انجام دهد .

4004 با معیارهای امروزی یك وسیله كاملا ابتدایی بود كه می توانست 4096 مكان مختلف را آدرس دهد. برای حل این مسئله بود كه ریزپردازنده 8 بیتی ( 8008 ) به وسیله شركت Intel معرفی شد .

Intel 8008:

Intel 8008 توانست اعداد 8 بیتی را ( كه بایت نامیده می شوند ) به كار گیرد ، كه این خود پیشرفت بزرگی نسبت به 4004 بود . تقریبا در همان زمان گشایشی در ساختن مدارهای منطقی NMOS ( نیمه هادی اكسید فلز از نوع N )پیش آمد . منطق NMOS بسیار سریع تر از PMOS است . به علاوه از یك منبع تغذیه مثبت استفاده می كند كه آن را برای اتصال به مدارهای منطقی TTL سازگارتر می كند . خصوصیات مذكور از این جهت دارای اهمیت است كه بسیاری از مدارهای جنبی ریزپردازنده از نوع TTL هستند . NMOS سرعت ریزپردازنده را با ضریبی در حدود 25 بار افزایش می دهد كه رقم چشمگیری است .

این تكنولوژی جدید در ساختمان ریزپردازنده معروف امروزی یعنی Intel 8080 به كار برده شد .

Intel 8080:

Intel 8080 در 1973 و معرفی آن دنیا را به دوره ریزپردازنده وارد كرد . 8080 نوع بسیار غنی شده ای از 8080 بود كه می توانست 500000 عمل را در ثانیه انجام دهد و 64 كیلو بایت از حافظه را آدرس می دهد و 500000 دستورالعمل را در ثانیه اجرا كند . امتیاز اصلی Z80 نسبت به 8080 این است كه می تواند از دستورالعمل هایی كه برای 8080  می شوند نیز استفاده كند . نرم افزاری كه برای 8080 استفاده می شود بدون پیچیدگی بر روی Z80 قابل اجرا است . یك مشخصه سخت افزاری مهم Z80 در مقایسه با 8080 آرایش كامل تر ثبات هاست . Z80 همچنین مكانیزمی را به كار می گیرد كه حافظه RAM دینامیكی را به طور خوركار تازه می كند . این دو مشخصه اضافی موجب برتری Z80 نسبت به Intel 8080 شده است.

سایر ریزپردازنده های اولیه :

تا سال 1973 ، Intel  تولید كننده اصلی ریزپردازنده ها بود . بعد از آن تولید كنندگان دیگر متوجه شدند كه این وسیله جدید دارای آینده است و شروع به تولید انواع اصلاح شده دیگری از ریزپردازنده Intel 8080 كردند .

ریزپردازنده های امروزی :

به نظر می رسد كه آینده توجه ریزپردازنده در دست سه شركت Intel  ، Motorola و Zilog است . این شركت ها هر یك با دو سال یك بار انواع پیشرفته تری از ریزپردازنده ها را تولید می كنند . امروزه ریزپردازنده ها از نظر اندازه بین 4 تا 32 بیت دارند .

انواع میكروپروسسورها :

1. Genela  ( كه خود شامل cpu می باشد كه بر اساس برنامه وظیفه آنها تغییر می كند و µ.c كه از تكنولوژی RISC سود می برد .

2.پروسسورهای صوتی : سری VP ساخت شركت QUICK  و سری ISD

3.پروسسورهای مخابراتی ( شركت MITEL فقط پروسسورهای مخابراتی می زند . )

4. پروسسورهای خاص ( برای كاربردهای خاص استفاده می شود ) .

در معماری CPU از تكنولوژی CISC و RISC استفاده شده كه تكنولوژی CISC (  Complex INSTROCTION set Computer )دستورات پیچیده را در داخل خود اجرا می كند و تكنولوژی RISC( Reduce INSTROCTION set Computer )

SET كامپیوتری است كه دستورات ساده ای دارد كه از این نوع تكنولوژی در میكرو كنترلرها نیز استفاده شده و خواص آن تعداد كم دستورالعمل ها می باشد .

تعریف µ.c :

تراشه هایی هستند كه واسطهای صفحه كلید ، دیسك و در بسیاری از دیگر دستگاهها استفاده می شود . این نوع تراشه ها به علت حجم بسیار كوچك كه دارند به نام single µ.c chip معروفند .

تفاوت میان ریزپردازنده با ریز كنترل كننده ( µ.c ) :

ریز كنترل كننده ها علاوه بر cpu شامل حافظه ، خطوط I/O تایمر ، كانتر و در برخی از آنها حتی A/D نیز دارند . حال به مروری بر میكروهای AVR و انواع آنها می پردازیم .

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت فصل ششم کتاب مدیریت بازاریابی تألیف فیلیپ کاتلر ترجمه بهمن فروزنده پاورپوینت جایگاه مقرنس کاری در معماری ایرانی بررسی ارتباط بین اتكای حسابرسان مستقل و عملكرد حسابرسان داخلی پاورپوینت تحلیل منظر شهری پاورپوینت مراحل اجرای پی